TZ ATO: Odložená sledovanost součástí oficiální TV měny

14.1.2016

Od 1. února 2016 bude odložená televizní sledovanost „nultého“ dne součástí oficiální televizní měny zajišťované společností Nielsen Admosphere pro Asociaci televizních organizací (ATO). Změna se týká všech veřejných výstupů sledovanosti i obchodování s televizní reklamou. Jde zatím o část celkové odložené televizní sledovanosti, měřené v českém peoplemetrovém projektu od roku 2013.

Od letošního února zahrne definice oficiální TV měny i odloženou sledovanost „nultého“ dne (označovanou jako TS0, či též VOSDAL = Viewed On Same Day As Live): zhlédnutí pořadu na televizoru ještě v ten samý den, kdy byl živě vysílán. Informace o odložené sledovanosti, a to až 7 dní po živém vysílání pořadu, měří peoplemetrový projekt ATO už od ledna 2013. Doposud však tato data nebyla zahrnována do oficiální měny používané pro veřejné výstupy projektu a pro mediální plánování a nákup reklamního prostoru.

VOSDAL nyní v ČR představuje přibližně 55 % z objemu celkové naměřené odložené sledovanosti a má tu výhodu, je uživatelům dat k dispozici hned druhý den ráno spolu s živou sledovaností. Nejpozději od začátku roku 2017 ATO plánuje zahrnout do oficiální měny veškerou odloženou sledovanost realizovanou v horizontu 7 dní po živém vysílání.

odlozena_sledovanost

Sledování televizních pořadů později než v době jejich živého vysílání se s rostoucí úrovní televizní vybavenosti českých domácností a rostoucí nabídkou služeb TV archivů těší čím dál větší oblibě. V poměru k živé TV sledovanosti představuje aktuálně v České republice odložená televizní sledovanost zhruba 1.8 % (srovnatelně jako v Německu, Francii, Itálii či Španělsku), přičemž toto procento poslední tři roky kontinuálně roste. V některých zemích (Velká Británie, USA či Skandinávie) však dosahuje tento poměr již dnes 5 až 15 %.

Pořady lze sledovat odloženě několika mnoha různými způsoby, například použitím funkce timeshift, „ručním“ nahráním a přehráním pořadu, použitím chytrého televizoru k přístupu do TV archivu a v neposlední řadě využitím služby TV archivu od IPTV či kabelového operátora. Z hlediska žánrů jsou logicky méně odloženě sledované zpravodajské pořady a sportovní přenosy, naopak nejvíce odloženě sledované jsou seriály, filmy či oblíbené zábavné pořady.

TZ ATO: Odložená sledovanost součástí oficiální TV měny